Nowy model matematyczny do systemów ET

Autork± nowego modelu matematycznego dla systemów eyetrackingowych umo¿liwiaj±cych kontrolê urz±dzeñ przy pomocy wzroku jest Arantza Villanueva - in¿ynier telekomunikacji, doktorant i wyk³adowca na Universytecie Navarra.  Model zosta³ zaprojektowany dla systemów bazuj±cych na technologii video-okularografii z u¿yciem kamery i o¶wietlenia oka z wielu ¼róde³ ¶wiat³a.

 

Model bazuje na zmiennych fizycznych, pozwalaj±cych na dowolne ruchy g³ow±, przy minimum kalibracji daje precyzje porównywaln± z systemami wymagaj±cymi znacznie wiêkszej kalibracji. System zosta³ przygotowany z my¶l± osób z silnie ograniczon± zdolno¶ci± ruchow±.

 

W rezultacie tych prac badawczych w obrêbie doktoratu powstaje prototyp dla Iriscom company. System sk³ada siê kamery, diód podczerwonych i dedykowanego komputera.

 

Dzia³anie systemu jest bardzo proste. U¿ytkownik siada przodem do kamery umieszczonej pod monitorem, która przechwytuje ruchy oczu o¶wietlanych podczerwieni±. Z danych zebranych na podstawie po³o¿enia ¼renicy relatywnie do odbiæ z podczerwieni mo¿na wyliczyæ punkt, na który patrzy oko. Tym sposobem wzrok u¿ytkownika staje siê kursorem myszki, a mrógniecie klikiem.

 

 

Zobacz ¼ród³o